همهء بنفشه‌های من!


بنفشه آفریقایی روی کسی که ازش نگهداری می‌کند، تاثیر می‌گذارد. چه تاثیری؟ اول اینکه آدم را معتاد خودش می‌کند. طوری که باور نمی‌کنید اما زندگی آدم به دو بخش "قبل از آشنایی با بنفشه آفریقایی" و "بعد از آشنایی با بنفشه آفریقایی" نقسیم می‌شود و در حالیکه در بخش اول هم زنده مانده بودیم، حس می‌کنیم که دیگر اگر توی زندگی‌مان بنفشه آفریقایی نباشد، زنده نخواهیم ماند!

بار اول وقتی آمدیم توی این خانه، یعنی سال هشتاد و هفت، یکی از دوستان حمید برایم یک گلدان کوچکش را آورد. گلدان پر از گل های زیبای بنفش بود. مدتی گل داشت و بعد از اینکه گلهایش تمام شد، مدت ها گل نداد و کار من این بود که هر روز چشم بدوزم به لابه لای شاخ و برگهاش به امید اینکه غنچه‌ای ببینم اما گل نمی‌داد که نمی‌داد.

دو - سه سال به همین روال گذشت. کلی درباره نگهداریش مطالعه کردم، کلی بهش توجه کردم. کلی بهش کود مخصوص دادم... بالاخره بعد از سه سال گل داد. پر از گل شد. هی گل داد و هی پاجوش داد. یک گلدانم شد پنج گلدان.
بعد یک اشتباهی کردم که بردمشان توی گلخانه. هوای گلخانه بهشان نساخت و همه با هم خراب شدند.

بعدش مدتی بی‌بنفشه بودم و فقط یک بنفشه دارِ بی بنفشه مانده می‌تواند حال آن روزهایم را درک کند. در به در دنبال بنفشهء خوب می‌گشتم. تا اینکه در دی ماه نود و دو، عمه ام یک گلدان دیگر بهم هدیه داد. که آن هم به روال قبلی، گلهایش که تمام شد، دیگر برایم تا به امروز گل نداده.

داشتم می گفتم بنفشه آفریقایی روی کسی که ازش نگهداری می‌کند، تاثیر می‌گذارد. و پرسیدم "چه تاثیری؟" و جواب دادم" اول اینکه آدم را معتاد خودش می‌کند." اما دومش را نگفتم.
دوم هم اینکه به آدم درس صبوری می‌دهد. حالا باز با آن یکی که منتظر گلش هستم و این دو تا بنفشه تازه که دیروز خریدم، کلاس صبوری دارم. یک کلاس آرام و زیبا و مداوم.

/ 6 نظر / 32 بازدید
قعب

یک کلاس آرام زیبا و مداوم چه ایده آل و زیبا [گل]

گیل بانو

کتی! کتی! چه کار خوبی کردی چراغ اینجا رو روشن کردی. دلم وا شد.

پارمیس

سلام چه خوب که باز می نویسید، کتا

سلیمان

دیگه کار از یادش بخیرها هم گذشته ، اومدم که بگم بیادتون هستم .

ا.شین

خیلی خوشگل اند. عکس‌هاشون رو تو فیس بوک دیدم

nazi

emrooz dr be man goft ke depression daram man ham be jaye davaham raftam ye banafsheye ghashang bara khodam kharidam behesh goft shadi baram biyare