آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

 

با خواندن اخبار حرف هايم را فراموش می کنم،/  شعر هايم را فراموش می کنم./ روزم را / و خودم را حتی.../ تنها هراسی می ماند سرد و تلخ و بی تفاوت/ از آنچه که رفته است / و آنچه که خواهد رفت / بر اين ديار


 

۱-

 


درخواست چهارصد تن از اساتيد و کارشناسان امور خاورميانه از دولت بوش


بيش از چهارصد تن از اساتيد و کارشناسان امور خاورميانه و نيز تعدادی از مقام های سابق دولت آمريکا با ارسال نامه ای به جورج بوش رئيس جمهور آمريکا نسبت به هر گونه اقدام نظامی عليه ايران هشدار داده و خواستار مذاکره مستقيم ايران و آمريکا شده اند.

چند تن از امضا کنندگان اين نامه با حضور در دو کنفرانس خبری در واشنگتن به تشريح توصيه ها و هشدارهای خود پرداختند.

احمد صدری استاد دانشگاه "ليک فارست" و هماهنگ کننده اين پروژه، محمود صدری استاد دانشگاه تگزاس، جيمز ايکينز سفير اسبق آمريکا در عربستان سعودی، بهراد نخعی مهندس فيزيک اتمی از دانشگاه تنسی و حميد زنگنه استاد اقتصاد دانشگاه ويدنر در دو کنفرانس خبری در دانشگاه جورج تاون و نيز در موسسه غيردولتی اف سی ان ال (که یک لابی غیرانتفاعی ویژه خدمات عمومی در واشنگتن است) حاضر و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

سخنرانان در اين دو جلسه هشدار دادند که در صورت حمله آمريکا به ايران فاجعه ای به مراتب عظيمتر از عراق رخ خواهد داد و منطقه خاورميانه برای دهه ها به گرداب خشونت فرو خواهد رفت.

پس از اين جلسه احمد صدری در گفتگو با بی بی سی درباره جدی بودن حمله آمريکا به ايران گفت: "من حمله آمريکا به ايران را يک خطر جدی ارزيابی می کنم. اين فضای بسيار پر تنش بين ايران و آمريکا بسيار بسيار خطرناک است و اين امکان را ايجاد می کند که در اثر محاسبه اشتباه و يا حتی بر اثر کوچکترين سوء تفاهم کار به يک برخورد نظامی بکشد. من تصورم اين است که اين خطر را نبايد به هيچ وجه دست کم گرفت."

وی درباره احتمال حمله اتمی گفت: "ترس من اين است که در مرحله دوم يعنی بعد از حمله ابتدايی به بهانه اينکه ايران در عمليات تروريستی بر عليه آمريکا شرکت کرده در پاسخ به حمله نظامی ايران مثلا به فرض اينکه حمله عظيمی در يکی از شهرهای آمريکا رخ دهد، يک حمله بسيار شديدی به ايران بشود که در این صورت متاسفانه امکان استفاده از اسلحه کشتار جمعی هم وجود دارد."

جيمز ايکينز، سفير سابق آمريکا در عربستان سعودی، نيز نگرانی مشابهی ابراز کرد: "من فکر می کنم که اين کاملا جدی است. با توجه به لحن موجود اگر ايران کوتاه نيايد که به نظر هم نمی رسد کوتاه بيايد شانس اينکه آمريکا و يا اسرائيل به تاسيسات اتمی ايران حمله کنند بسيار بسيار بالاست."

"از نگاه ايرانيان فرقی نمی کند که آمريکا اين کار را بکند و يا اسرائيل. زيرا واضح است که اسرائيل با اجازه آمريکا دست به چنين حمله ای خواهد زد و نهايتا اين آمريکا است که مسئول تلقی می شود نه اسرائيل."

وی افزود: "نتيجه آن برای ما يکسان خواهد بود. اگر خدای نکرده چنين چيزی اتفاق بيافتد، بطور قطع حملات تروريستی در آمريکا افزايش می يابد. زيرا اين تنها سلاحی است که آنها دارند."

در ميان امضا کنندگان اين نامه اسامی اساتيد سرشناس ديگری نظير نوام چامسکی، خوان کول، اروند ابراهاميان و نيز ريچارد فالک به چشم می خورد.

امضا کنندگان نامه ياد شده با تاکيد بر اينکه مسئله اتمی ايران راه حل نظامی ندارد خواستار مذاکره مستقيم دو کشور هستند.

آنها همچنين نسبت به عواقبی که اعمال فشار بر ايران برای فعالان سياسی اين کشور را به همراه می آورد، هشدار داده اند.


ایران ما

 

۲-

از طريق جمهوری آذربايجان امريكا آماده عبور از دريای خزر می شود
آژانس آذری پرس گزارش داد: اسكات ريتر بازرس سابق سازمان ملل در امور تسليحاتی گفته است: "دولت امريكا جمهوری آذربايجان را برای حمله به ايران در نظر گرفته است" ريتر گفته است كه با نگاهی به نقشه نظامی، می توان دريافت كه جابجائی نيروهای امريكائی در آذربايجان تا چه حد برای امريكا اهميت دارد.

ريتر می گويد: "امريكا اهدافی را در جابجائی نيروهايش در آذربايجان درهمسايگی ايران دنبال می كند. كوتاه ترين راه برای رسيدن به تهران از طريق دريای خزر می گذرد. نيروهای امريكائی درتدارك حمله به ايران از اين منطقه هستند."

ريتر همچنين گفته است كه نيروهای نظامی توانائی انجام اين عمليات را دراختيار دارند و قصد دارند به اين طرح جامه عمل بپوشانند." آنها در اينمورد از فرماندهی عالی دستور ويژه ای دريافت داشته اند. كسی شك ندارد كه رئيس جمهور امريكا و نزديكان وی و نظامی ها خود را آمده حمله به ايران می كنند.

در همين حال هفته نامه «جينز ديفنس» چاپ انگليس نوشت: ارتش آمريكا در تدارك يك انفجار آزمايشى در صحراى «نوادا» است كه گمان می رود هدف از اين آزمايش مدل سازى يك حمله كوچك اتمى براى تاسيسات زيرزمينى است.

در اين آزمايش ۷۰۰ تن «نيترات آمونيوم» و ماده «ان اى اف او» (ANFO) به همراه ۱۳۶ كيلوگرم ماده منفجره سى-۴ منفجر مى شود كه تاثير آن معادل انفجار ۵۰۰ كيلوگرم «تى ان تى» خواهد بود.


پیک نت

 

 

+ کتا ; ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٢/٢۳
comment نظرات ()