آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

يک پست طولانی طولانی طولانی..اگر به اخبار علاقمنديد!

نمیدانم اخبار امروز جدی جدی یکی از یکی جالب تر است یا اینکه برای من اینهمه جالب است.

 

خبر ها بر گرفته از سايت روز است که خوشبختانه هنوز به آن دسترسی دارم گرچه نمی دانم تا چند روز ديگر. برای من خواندن همه اش جالب بود. شايد برای شما هم چنين باشد. تيتر ها درشت تر نوشته شده ا ند که هر کدام را که دوست داشتيد بخوانيد.

 

 

یک: از شعار هسته ای در روز جهانی کارگر که بگذریم....میرسیم به

 

دو: آغاز ِ پایان بازی اتمی ! :

 با رد پيشنهاد مقامات تهران مبني بر اجراي پروتکل الحاقي به شرط بازگرداندن پرونده هسته اي از شوراي امنيت به شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي، دورنماي اتخاذ اقدامات تنبيهي عليه ايران افزايش يافت. مسئولين ايراني که پيشنهادات خود را درست هنگام به پايان رسيدن ملهت هاي مقرر اعلام مي کنند، يک روز پس از ارائه گزارش محمد البرادعي به شوراي امنيت که ترديدهاي موجود در خصوص برنامه هسته اي ايران را دامن زد، اعلام کردند حاضرند به برخي پرسش ها پاسخ دهند و قسمتي از فعاليت هاي غني سازي اورانيوم را به صورت مشروط متوقف سازند. آمريکا بلافاصله با اين پبشنهاد مخالفت کرد. ايران از دوماه پيش بازديد بازرسان آژانس از تاسيسات هسته اي را به حالت معلق درآورده است. البرادعي در گزارش خود اشاره کرده که ايران به غني سازي پلوتونيوم نيز رو آورده است. ماده اي که بيشتر براي استفاده در سلاح هاي اتمي به کار مي رود.ايران روز دوشنبه تهديد کرد هر گونه اقدامي عليه ايران توسط شوراي امنيت پاسخ سختي از سوي ايران را به همراه خواهد داشت.

کاندوليزابا رد پبشنهاد ايران گفته است که آمريکا براي برقراري جريمه هايي عليه ايران تلاش خواهد کرد. رايس گفته است: ايران زمان زيادي براي همکاري داشت. من فکر مي کنم آنها در حال بازي کردن است.

به اعتقاد او پيشنهاد بازرسي دوباره بازرسان از تاسيسات هسته اي ايران به خاطر نگراني هايي است که تحريم هاي احتمالي براي انزواي بيشتر ايران به همراه خواهد آورد. اين نقطه نظر کاندوليزا رايس به نظر مي رسد در نقطه مخالف نظر کالين پاول وزير پيشين خارجه آمريکا باشد که روز يکشنبه در لندن گفت به نظر مي رسد ايران تصميم گرفته است تبعات تحريم را هرگونه که هست پذيرا باشد. محمود احمدي نژاد اواخر هفته گذشته گفت مردم ايران براي هرقطعنامه اي که عليه ايران صادر شود "تره هم خورد نخواهند کرد." به اين ترتيب جمله اي ديگر برتعداد جملاتي که ترجمه آن براي مترجمان غيرممکن است، اضافه شد.

رايس معتقد است آمريکا در همراهي با ديگر اعضاي شوراي امنيت تلاش خواهد کرد راهي براي متوقف کردن فعاليت هاي غني سازي اورانيوم توسط دولت ايران بيابد. او اقدام تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل رامورد اشاره قرار مي دهدکه اتخاذ جريمه و حتي حمله نظامي تحت پوشش آن ميسر است. مقامات چين و روسيه با صدور قطعنامه اي عليه ايران در چنين شرايطي، مخالفت کرده اند. آنها با توجه به اتفاقات عراق نگرانند که در صورت تصويب چنين قطعنامه اي، آمريکا و متحدانش به صورت يک جانبه بهانه لازم را براي حمله نظامي به ايران پيدا کنند. رايس هفته گذشته به شبکه "اي بي سي" گفت اعتبار جامعه بين المللي هم اکنون در خطر است. او افزود: "ما يک انتخاب داريم. ما يا واقعا کاري را که مي گوييم انجام مي دهيم، وقتي مي گوييم ايران بايد درخواست هاي جامعه بين المللي را اجابت کند، يا اينکه اجازه مي دهيم آنها به مبارزه طلبي خود ادامه دهند."

ايالات متحده طي روزهاي گذشته فشار خود را برمقامات روسي براي حمايت از پيشنهادآمريکا در شوراي امنيت مبني بر تحريم ايران افزايش داده است. حتي برخي از مقامات آمريکايي اعلام کرده اند که عدم همکاري روسيه با آمريکا و جانبداري از ايران به روابط استراتژيک دو کشور صدمه خواهد زد. آمريکا، انگليس وفرانسه به برنامه اتمي ايران بدبين هستند ومي گويند ايران به منظور تجهيز کلاهک هاي اتمي اصرار به ادامه برنامه خود دارد.

البته معاون وزير نفت ايران روز يکشنبه اظهار داشت که باور ندارد که آمريکا بتواند برعليه ايران تحريمي را اعمال کند چرا که چنين اقدامي بهاي نفت را به شدت بالا خواهد برد. همان نکته اي که واشنگتن پست نيز در گزارشي به آن اشاره کرد. نژاد حسينيان که در پاکستان سخن مي گفت همچنين امکان هر گونه تحريم در ارتباط با نفت و گاز ايران را ناممکن دانست. آن هم در شرايطي که پس از ديدار ماه گذشته کاندوليزا رايس با مقامات عربستان، خبرهايي منتشر شد که در آنها موافقت عربستان براي جبران کاهش احتمالي عرضه نفت ايران در بازارهاي بين المللي مورد تصريح قرارگرفته بود. عربستان بيشترين ظرفيت توليد نفت را در جهان دارد و به گفته مقامات اين کشور ظرفيت توليد 7-8 ميليون بشکه هاي جاري اين کشور مي تواند تا روزي 12 ميليون بشکه در روز افزايش يابد.

تدوين قطعنامه عليه ايران

سفراي فرانسه، آمريکا وانگليس در شوراي امنيت سازمان ملل، نوشتن پيش نويش قطعنامه اي عليه ايران را آغاز کرده اند واميدوار هستند که اين قطعنامه ظرف مدت يک هفته آماده و در نهايت ايران مجبور به پذيرش متوقف کردن غني سازي اورانيوم شود.

در عين حال با وجود آنکه شمارش معکوس براي تحريم ايران در سازمان ملل آغاز شده است، مقامات ايراني به تهديد اعضاي شوراي امنيت پرداخته اندکه اگر بخواهند عليه ايران اقدامي را صورت بدهند، ايران نه تنها فعاليت هاي غني سازي خود را ادامه خواهد داد، بلکه همکاري هاي خود با آژانس بين المللي انرژي اتمي را نيز مورد تجديد نظر قرار مي دهد. اين سخنان باعث شد که روز يکشنبه وزير امورخارجه روسيه از ايران بخواهد هرگونه فعاليت غني سازي اورانيوم را متوقف و با آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري کند. او به رويتر گفت: "روسيه بارها تکرار کرده است که ايران بايد قدم هاي محسوس وعيني براي بازگرداندن اعتماد به برنامه هسته اي خود بردارد."

با توجه به مهلت هاي مقرري که براي ايران درخصوص همکاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي وهمچنين شوراي امنيت در زمان يک ماهه اعلام شده وجود داشت، به اعتقاد کارشناسان احتمال صدور قطعنامه اي عليه ايران بيش از پيش افزايش يافته است. احتمالي که يک ماه پيش بسيار ضعيف تر بود. وزراي خارجه پنج عضو دائم شوراي امنيت به علاوه آلمان روز نهم مه، تشکيل جلسه خواهند داد.

 

 و سه : اخبار نگران کننده درباره ی  رامین جهانبگلو :

 بر اساس اخبار غير رسمي، رامين جهانبگلو که طي سالهاي اخير کتابهاي بسياري در مورد مدرنيته، سنت، جهاني شدن، فلسفه هندي و غرب و.. نوشته به دلايل نامعلومي از اواخر هفته گذشته در باز داشت به سر مي برد.

جهانبگو طي هفته هاي اخير پس از باز گشت به ايران قصد داشت آموزش دوره جديد کلاس هاي هگل شناسي رامين را از ارديبهشت ماه در خانه هنرمندان ايران آغاز کند. اين کلاس ها شامل دو مبحث زيبايي شناسي هگل و پديدار شناسي روح هگل مي شد.

رامين جهانبگلو داراي دکتراي فلسفه از دانشگاه سوربن فرانسه و فوق دکتري خاور شناسي از دانشگاه هاروارد است.

جهانبگلو تدريس در دانشگاه را با سمت استاد ياري در دانشگاه تورنتوي کانادا آغاز کرد، اما پيش از آن در انجمن حکمت و فلسفه ايران به آموزش فلسفه پرداخت. او همچنين در سال هاي اخير به عنوان محقق در انجمن ايران شناسي فرانسه در تهران مشغول به کاربوده است. دکتر جهانبگلو در حال حاضر به عنوان سرپرست گروه انديشه معاصر در دفتر پژوهش هاي فرهنگي به فعاليت اشتغال دارد.

بر خي از نزديکان جهانبگلو احتمال مي دهند که وي پس از اينکه در گفت و گو با يک روزنامه اسپانيايي اظهارات احمدي نژاد را در مورد هلوکاست به چالش کشيد و انتقادات شديدي از دولت کرد دستگير شده باشد.

اگرچه اين مساله هنوز تاييد نشده است، ولي آنچه مسلم مي نمايد اينکه همسر وي در پاسخ به سئوال خبرنگاراني که قصد داشته اند از رامين جهانبگلو خبري بگيرند تنها به گريه بسنده کرده است.

 

و چهار: بازگشت مقتدرانه ایست بازرسی ها :

 

دو روز پس از آنکه برخي از روزنامه ها و خبرگزاري ها به نقل از فرمانده کل سپاه پاسداران خطاب به نيروهاي بسيجي نوشتند: "بسيجيان‌ هيچ‌گاه‌ نبايد در زندگي‌ مردم‌ دخالت‌ كنند" برخي از مقامات ارشد سپاه و بسيج ضمن حمايت از پست هاي ايست بازرسي در سطح شهرها و بخصوص تهران،اعلام کردند که برقراري ايست بازرسي توسط شبه نظاميان بسيجي مورد تاييد سپاه است. محمد حجازي، فرمانده نيروي مقاومت بسيج روز گذشته با بيان اينكه آنچه روز گذشته به نقل از فرمانده كل سپاه منتشر شد، يك اشتباه رسانه‌اي بود، گفت: "سردار رحيم صفوي در سخنان خود در خصوص مراقبت و توجه بيشتر به مردم در ايست‌هاي بازرسي سخن گفته و نگفته ايست بازرسي بسيجيان غيرقانوني است".

دو دهه مظنون بودن

"بزن بغل... ها کن... اين نوار چيه... کارت شناسايي داري... شما با هم چه نسبتي داريد... سيد، مورد گرفتيم... حاجي اين مورد منکراتيه...اين يکي ضد انقلابه... جو سازي مي کني؟... کجا ميرين اين وقت شب... ديشب کجا بودين... موهات بده تو... اين يکي اهلشه... سيد، مورد را به پايگاه منتقل کنيد..."

اين اصطلاحات تنها بخشي از خاطره تلخ پست هاي ايست بازرسي در طول قريب به سه دهه گذشته است. پست هايي که در آن نوجواناني با اسلحه هايي بلند تر از قد خودشان، پيراهن هاي سفيد روي شلوار و چفيه هايي بر گردن، و البته بدون نشان دادن کارت شناسايي، ماشين ها و آدم ها را تفتيش مي کردند. گاهي هم گويي صيد بزرگي را به تور زده باشند با غرور و شادماني در بيسيم خود به فرماندهاني اطلاع مي دادند که منکراتي و ضد انقلاب گرفته اند. دستگيرشدگان شبي و گاه نيز چند شبي را در يکي از هزاران بازداشتگاهي مي گذراندند که فرمانده پايگاه و اعضاي آن فرمانرواي مطلق آن بودند. طرف را اندکي بعد يا به قيد تعهدي رها مي کردند، و يا به دادگاهي گسيل مي داشتند. دادگاه ها هم اغلب با استناد به گوشه اي از قانوني نانوشته طرف را به جريمه، شلاق و يا زندان محکوم مي کردند.

دهه هفتاد اما دهه کم رنگ شدن پست هاي ايست بازرسي بود،بخصوص بعد از سال 76 ايست بازرسي ها اگر چه هر از چند گاهي برپا مي شد اما برخورد با شهروندان به پايين ترين حد در اين سه دهه گذشته رسيد. مهرماه گذشته اما با تشکيل دولت آرماني بسيجيان، ايست بازرسي ها به تدريج و بارديگر در سطح شهرهاي بزرگ نمايان شد. در همان روزها بود که فرمانده نيروي انتظامي در واکنش به بازگشت ايست بازرسي ها اعلام کرد: "موازي كاري در اذهان عمومي نشانه ناكارآمدي نظام است".

احمدي مقدم همچنين در خصوص حضور لباس شخصي‌ها در سطح شهر، به ويژه در شبهاي جمعه و در ايست بازرسي‌ها گفت: "ماموران انتظامي در بسياري مواقع مي‌توانند از لباس شخصي خود استفاده كنند، اما بايد كارت و يا حكم قضايي به همراه داشته باشند". او در عين حال بر اين نکته تاکيد کرد که "ماموران انتظامي و نيز بسيج بايد درعملياتها با لباس فرم وارد عمل شوند". با اين همه فرمانده نيروي انتظامي نيز بر اين نکته تاکيد کرد که "بسيج طبق قانون وظايف ذاتي خود را دارد و لزوما نبايد با نيروي انتظامي هماهنگ باشد. چرا كه سازمان بسيج در ضابطيت قضايي استقلال كامل دارد".

چندي پس از اظهارات فرمانده نيروي انتظامي، خبرگزاري آفتاب از "افزايش پست هاي بازرسي بسيج در شهر تهران" خبر داد و نوشت که بسيجي ها قصد دارند در آستانه شروع هفته بسيج، توان عملياتي خود را به نمايش بگذارند و به همين دليل اقدام به افزايش پست هاي خود در سطح شهر تهران کرده اند. در اين ميان اما يک منبع آگاه در نيروي مقاومت بسيج اعلام کرد که "با شروع هفته بسيج، پست هاي بازرسي، باز هم افزايش پيدا خواهد کرد و قرار است پس از پايان اين هفته، افزايش ايست هاي بازرسي براي هميشه تثبيت شود".

طرح افزايش پست هاي ايست بازرسي و تشديد چنين روندي اما از اسفندماه و به بهانه برنامه هاي هميشگي بسيج براي چهارشنبه سوري عملي شد. از آن پس تقريبا در تمام شهرها و بخصوص تهران پايگاه هاي بسيج، تورهاي ايست بازرسي را در محلات و خيابان ها برقرار کردند. گستردگي ايست بازرسي ها تا جايي پيش رفت که انتقاد برخي از اعضاي مجلس را نيز بر انگيخت، و حجت الله فلاحت پيشه، يکي از اعضاي مجلس و از جمله معترضان به بازگشت پست هاي ايست بازرسي در چندي پيش در تذكر به وزير كشور، پيگيري علل‌ايجاد پست‌هاي ‌ايست و بازرسي غير رسمي در خيابان‌ها و بزرگراههاي تهران و ديگر شهرها را خواستار شد. با اين همه نه وزير کشور به اين تذکر پاسخي داد و نه ساير مقامات مسئول ديگر.

دستورات دو روزه

در هفته هاي اخير اما با تشديد بحران هسته اي و اجراي طرح برخورد با بد حجابي از سوي نيروي انتظامي، اخبار افزايش نارضايي عمومي به اطلاع برخي مراجع رسيد. دستور محمود احمدي نژاد مبني بر اجازه ورود زنان به استاديوم هاي ورزشي و توصيه فرمانده کل سپاه به بسيجيان مبني بر اجتناب از دخالت در زندگي خصوصي شهروندان شايد تنها تدابيري بودند که مقامات کشور براي رفع اين نگراني انديشيدند. رحيم صفوي، فرمانده‌ كل‌ سپاه‌ پاسداران‌ هم يک هفته پس از احمدي نژاد در سخناني که مورد توجه رسانه هاي داخلي قرار گرفت،خطاب به بسيجيان گفت: "به‌ طور جدي‌ از بسيجي‌ها مي‌خواهم‌ در كار مردم‌ دخالت‌ نكنند. يك‌ بسيجي‌ حق‌ ندارد جلوي‌ ماشيني‌را گرفته‌ و از سرنشين‌ آن‌ شناسنامه‌ بخواهد يا نوارها يا سي‌دي‌هاي‌ يك‌ ماشين‌ را بازرسي‌ كند".او همچنين تاکيد کرد: "بسيجيان‌ هيچ‌گاه‌ نبايد در زندگي‌ مردم‌ دخالت‌ كنند و حتي‌ اگر قرار است‌ در منطقه‌اي‌ ايست‌ بازرسي‌ گذاشته‌ شود، فرماند ه‌آن‌ منطقه‌ بايد حدود اختيارات‌ ماموران‌ را به‌ آنها گوشزد كند، زيرا نيروهاي‌ بسيج‌ حق‌ ايجاد ترس‌ در بين‌ مردم‌ را ندارند".

سخنان فرمانده سپاه اما همان قدر دوام آورد که دستور احمدي نژاد،چرا که تنها دو روز پس از انتشار اين اظهارات، يکي ديگر از فرماندهان عالي رتبه سپاه پاسداران آن را اشتباهي رسانه اي خواند. محمد حجازي، از راستگرايان تندرو که فرماندهي نيروي مقاومت بسيج را نيز بر عهده دارد و گفته مي شود در واقع نقش رهبر يک حزب سياسي ـ نظامي را ايفا مي کند، ديروز در گفت و گويي با خبرگزاري فارس، آنچه را که به نقل از فرمانده كل سپاه منتشر شده يك اشتباه رسانه‌اي خواند،و تاکيد کرد: "سردار رحيم صفوي در سخنان خود در خصوص مراقبت و توجه بيشتر به مردم در ايست‌هاي بازرسي سخن گفت و نگفته ايست بازرسي بسيجيان غيرقانوني است".

حجازي با گلايه از رسانه ها در آنچه او"انعکاس نامناسب سخنان سردار صفوي" نام داد، به تکذيب سخنان منتشر شده فرمانده سپاه پرداخت و تاکيد کرد: "آنچه ديروز به نقل از فرمانده كل سپاه پاسداران نقل شد، در رسانه‌ها به درستي منعكس نگرديد؛ چرا كه ايشان براساس يك رويه به بيان توصيه درخصوص توجه بيشتر و احترام به مردم در ايست‌هاي بازرسي توسط بسيجيان تاكيد داشتند".

همزمان، خبرگزاري فارس سخنان رئيس اداره كل روابط عمومي سپاه پاسداران را نيز در اين مورد منتشر کرد و از قول او نوشت که "ايست و بازرسي بسيج مورد تاييد فرماندهي سپاه است". سيد احمد مير مرشدي"مانور شهري و ايست و بازرسي را جزو وظايف قانوني بسيج به عنوان ضابطين قضايي بر شمرد و گفت که اين کار "مورد تاييد فرماندهي و مقامات سپاه است". او نيز همچون محمد حجازي اظهارات نقل شده از فرمانده كل سپاه را "اشتباه رسانه اي" عنوان کرد، و گفت: "اظهارات فرمانده سپاه توصيه‌هايي معمول به بسيجيان به عنوان ضابطين قضايي بوده است." رييس روابط عمومي سپاه پاسداران هم چنين گفت: "يكي از وظايف فرماندهي كل سپاه پيشگيري از تخلفات احتمالي است و بر اين اساس اعلام كردند كه اقدامات نيروهاي بسيجي بايد بر اساس معيارهاي قانوني باشد".

او برقراري ايست بازرسي ها را جزئي از مانور شهري دانست و گفت: "نيروي مقاومت بسيج بر حسب ضرورت به انجام مانور شهري نياز پيدا مي‌كند و در مانور شهري ايست و بازرسي بسيج مبتني بر ضوابط قانوني است". وي ضمن رد غيرقانوني بودن ايست بازرسي هاي خياباني و محلي در سطح تهران و شهرستان ها بر اين نکته تاکيد کرد که: "بسيج به عنوان ضابط قضايي داراي ماموريت‌هاي قانوني است كه بايد اين ماموريت‌ها را در سطح جامعه اعمال نمايد".

شبه نظاميان بسيجي که در طول سه دهه گذشته نقش پر رنگي در جمهوري اسلامي داشته اند، در چند انتخابات اخير،ب ه دستور فرماندهان خود به ايفاي نقش در انتخابات پرداختند و بر نتايج آنها اثر گذاشتند. بخش بزرگي از سران بسيج اکنون در دولت به سمت هاي بالايي دست يافته اند،و به نظر مي رسد با تشديد بحران هسته اي بر ارج و قرب آنان در نزد مقامات کشور افزوده نيز شده است. شايد همين ها براي پس گرفتن سخنان رحيم صفوي کافي باشد. همان طور که روز گذشته معاون پارلماني رييس دولت نيز به طور تلويحي از لغو دستور احمدي نژاد مبني بر اجازه ورود زنان به استاديوم ها سخن گفت.

 

و در نهایت از همه جالب تر: استفاده از ورود زنان به ورزشگاهها برای مقابله با دشمن!!

همزمان با بالا گرفتن بحث پيرامون نحوه پوشش زنان در اماکن عمومي، مشاور هنري احمدي نژاد به ارائه ديدگاه هاي خود در زمينه هاي مختلف واز جمله حجاب پرداخت. جواد شمقدري که پيش از اين به عنوان فيلمساز حوزه جنگ شناخته مي شد، در همايشي تحت عنوان "انتقام ابابيل" گفت: "ما گاهي وقت‌ها‌ دچار تندروي‌ها‌ و شرايطي مي‏شويم که خيلي در چارچوب حکومت داري معنا نمي‏يابد؛ برويد بپرسيد و روي آن فکر کنيد که آيا در زمان حکومت امام علي يا پيامبر اکرم [ص]، اهل کتاب آيا واقعا با حجاب بيرون مي‏آمدند يا بي حجاب؟"

در اين جلسه يکي از حضار به اعتراض گفت: "انشاء الله ما اميدوار باشيم که در دولت نهم اجبار حجاب هم برداشته مي‏شود؟ پس مشاوراني که چنين نظراتي را به رئيس جمهور مي‏دهند شما هستيد..." شمقدري در پاسخ گفت: "ما 27 سال است که براي حفظ حجاب در حال تلاش هستيم اما امروز چه وضعيتي داريم؟ فرض کنيد قراراست با يک سازوکار جديد بتوانيم عفاف و حجابي را که مورد نظر اسلام حقيقي است، در جامعه به شکل درست و ماندگار پياده کنيم اگر چنين تصميمي بخواهيم بگيريم اين کار حوزه‌ها‌ي مختلف را در بر مي‏گيرد."

سازنده فيلم تبليغاتي رييس جمهوري در ايام انتخابات البته تصريح کردکه آنچه مي گويد نظر شخصي خودش است: "من نظر خودم را گفتم ولي بنده به آقاي احمدي نژاد چنين مشاوره اي را ندادم و اين تصميم در جاي ديگري گرفته شده است..."

او سپس در خصوص اظهار نظرهاي شنوندگان در سالن سيدالشهداي تهران گفت: "تعصبات شما خيلي قشنگ است، من خودم به همه اين نظرات احترام مي‏گذارم اما تندروي ما را به جايي نخواهد رساند."

وي سپس با ياد آوري اوائل انقلاب و زماني که هنوز حجاب اجباري نشده بود، گفت: "يادم مي‏آيد که سال 59 امام فرمودند که خانم‌ها‌ بايد از فردا با حجاب سرکار بيايند. چون بالاخره کارمند دولت بودند. در صدا و سيماي ما تا سال 59 مجري اخبارگو بي حجاب بود و در اواسط تابستان 59 امام فرمان دادند که در حوزه‌ها‌ي اداري خانم‌ها‌ با حجاب بيايند و امام تعريفي کلي دادند و اصلا فرم ارائه ندادند، چون بحث مصداق است که به خود آدم‌ها‌ بر مي‏گردد و حتي در اين هم ابهام وجود دارد که امام زماني فرموده باشند که در همه حوزه‌ها‌ي شهري اين اتفاق بيافتد، من ترديد دارم. البته پسند من اين است؛ برويد تحقيق کنيد."

شمقدري با اشاره به تصميم احمدي نژاد درخصوص اجازه دادن به زنان براي ورود به ورزشگاه ها گفت که اين تصميم در راستاي مبارزه با برخي توطئه هاي دشمنان درحوزه مباحث فرهنگي بوده است. هفته گذشته تقريبا با آغاز به کار طرح گشت هاي ارشاد پليس در شهر براي کنترل وضعيت پوشش زنان در اماکن عمومي، محمود احمدي نژاد از دستگاه هاي ذيربط خواست ترتيبي اتخاذ کنند که زنان بتوانند به ورزشگاه ها بروند. ولي در فاصله کمتر از چند روز، مراجع قم و از جمله مصباح يزدي با اين تصميم مخالفت کردند و آن را مغاير شرع دانستند.

شمقدري در توجيه تصميم گيري هايي از اين دست، که اتفاقا مورد توجه محافل داخلي و خارجي نيز قرار گرفته است، مي گويد: "آيا دشمن فقط در حوزه نظامي، در درون مرزها و در حوزه ميزهاي مذاکره توطئه مي‏کند؟ نه اين گونه نيست. بلکه اتفاقا اصل توطئه دشمن و تحرکات آنها در درون ساختارهاي اجتماعي و فضاهاي فرهنگي و هنري ماست که ما از اين حوزه‌ها‌ غافل بوده ايم. اگر من به شما بگويم که آقاي احمدي نژاد در راستاي خنثي سازي بعضي از توطئه‌ها‌ي دشمن چنين تصميمي [دستور ورود بانوان به ورزشگاه‌ها‌[ را گرفته، آن وقت شما چه خواهيد گفت؟"

اوهمچنين در پاسخ به پرسشي در مورد اينکه "شما گفتيد که آن تصميم جلوي برخي توطئه‌ها‌ را گرفت؛ مي‏شود بگوييد چه توطئه‌هايي؟" اظهار داشت: "اينها چيزهايي است که من نمي‏توانم بگويم. شما يا بايد اعتماد کنيد يا اعتماد نکنيد. من به جهت کارم بارها به استاديوم رفته ام. چند سال پيش من خودم يکي از دخترهايي را که با لباس پسرانه مي‏خواست وارد ورزشگاه شود و طفلک لو رفته بود ديدم."

وي سپس افزود: "يک آمار مخفي وجود دارد که مي‏گويد وقتي 100 هزار نفر وارد استاديوم مي‌شوند، بالاي 5000 نفر از دختراني که لباس پسرانه پوشيده اند وارد استاديوم مي‏شوند. حالا فرض کنيم حتي 500 نفر يا 50 نفر؛ پس به هر حال چنين پديده اي وجود دارد."

شمقدري همچنين مخالفت علما را با اين تصميم محمود احمدي نژاد مورد انتقاد قرار داد و گفت: "من نه مجتهد هستم، نه فقيه و نه درس اين کار را خوانده ام، ولي ظاهرا يکي از دلايل جدي مخالفت با دستور احمدي نژاد مبني بر ورود خانم‌ها‌ به ورزشگاه‌ها‌ بحث اختلاط است و مي‏گويند نبايد کاري کنيم که اختلاط زن و مرد در جامعه اسلامي رواج يابد. ظاهرا حرف درستي است و کسي در آن ترديد ندارد ولي سئوال من اين است که مرز و فرم اين اختلاط کجاست. در اتوبوس و بازار و مغازه هم اختلاط هست اما همه ما مي‏گوئيم که اشکالي ندارد. چه کسي اختلاط در ورزشگاه‌ها‌ي ما را در اوايل انقلاب زير سئوال برد؟ برويد تحقيق کنيد و ببينيد که نقطه روشني وجود ندارد."

جواد شمقدري اخيرا بر اساس پرونده انرژي هسته اي، فيلمنامه اي نوشته است به نام فرشته باران که قرار است به زودي به کارگرداني جواد شفق در لبنان کليد بخورد.

 

 

+ کتا ; ٩:٤٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٢/۱۱
comment نظرات ()