آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

خبر خبر خبر

 

تاثير بحران های سياسی بر بازار تهران

افزايش بيشتر نرخ سکه و ارز

کورش سليمي

۲۹ فروردین ۱۳۸۵

افزايش بيشتر نرخ سکه و ارز

همزمان با نزديک شدن پايان مهلت شورای امنيت سازمان ملل و افزايش احتمال تحريم اقتصادی ايران توسط اين شورا نرخ انواع سکه و ارز در کشور افزايش يافت به طوری که تزريق ارز و طلا توسط بانک مرکزی در بازار هم نتوانست در چند روز گذشته مانع اين رشد شود.

کارشناسان معتقدند که اين افزايش با بالا رفتن احتمال استعفای رييس کل بانک مرکزی در روزهای آينده ادامه خواهد داشت.

ابراهيم شيبانی رييس کل بانک مرکزی که بعد از مخالفت با طرح مجلس در مورد کاهش دستوری نرخ بهره آن را به زيان اقتصاد کشور دانست و به نمايندگان مجلس هشدار داد، به فاصله دو روز برای دومين بار استعفای خود را به هيات عامل بانک مرکزی و رييس آن وزير اقتصاد تقديم کرد. گفته مي شود که از وی خواسته شده مدتي ديگر بر سرکار بماند و در انتخاب جانشين خود همکاری کند و در ضمن همايش سالانه بانکی و پولی را هم برگزار کند.

در کشورهای پيشرفته دنيا معمول است که روسای بانک مرکزی که معمولا مستقل از دولت هستند پيش بينی های خود را درباره آينده به دولت منعکس می کنند و به اصطلاح زنگ را به صدا در می آورند. اما اگر دولت همچنان به روند خود ادامه داد آن ها با استعفا از سمت خود زنگ را برای جامعه هم به صدا در می آورند که تندترين پيامی است که درباره آينده مسائل پولی هر کشوری فرستاده می شود.

اجرای مصوبه مجلس به نظر تقريبا تمامی کارشناسان پی آمد نگران کننده ای دارد که روسای بانک ها نمی توانند نسبت به آن بی تفاوت باشند و به نظر می رسد همايش امسال بانک و پولی از اين جهت همايش جنجالی باشد. مهم از آن تحولاتی است که پشت سر هم در بازار رخ می دهد.

سعيد ليلاز کارشناس مسائل اقتصادی نوشته است ظرف ماه هاى اخير، بروز همزمان يا پى در پى چند رويداد، غول خفته «انتظارات تورمى» را بيدار و آماده جنبش دوباره - با توان تخريبى چندين برابر گذشته - كرده است: در وهله نخست ايجاد تلاطم در روابط بين المللى با طرح اظهاراتى درباره برخى مسائل جهانى و غيره، در وهله دوم وخامت پرونده هسته اى جمهورى اسلامى ايران و در وهله سوم كاهش دستورى نرخ بهره همزمان با انبساطى شدن سياست هاى بودجه است.

اين کارشناس هم مانند همتايان خود از اين که رکود همزمان در مسکن، طلا و ارز رخ داده به اين نتيجه رسيده که تورم سنگينی در راه است. به قاعده رکود در هر کدام از اين زمينه ها بايد با رونق ديگری همراه شود.

نرخ ها

در آخرين تحولات قيمت هر سكه طرح قديم بهار آزادي كه در روز گذشته 166 تا 167 هزار تومان بود روز گذشته (دوشنبه) با رشد حدود 51 هزار تومان به سطح بي‌سابقه 220 هزار تومان افزايش يافت، ضمن اين كه در برخي نقاط تهران اين قيمت به 230 هزار تومان نيز رسيد.

هم‌چنين رشد قيمت سكه طرح جديد بهار آزادي از 154 هزار تومان روز شنبه گذشته تا مرز 195 هزار تومان افزايش قيمت پيدا كرد كه به اين ترتيب رشد بي‌سابقه 31 هزار تومان را در اين روز به نام خود ثبت كرد.

ديگر سكه‌هاي رايج بازار نيز از اين جهش چشم‌گير قيمت بي‌نصيب نماندند، به طوري كه نيم سكهء بهار آزادي با حدود 15 هزار تومان افزايش قيمت از 77 هزار تومان به 92 هزار تومان رسيد و ربع سكهء بهار آزادي نيز تا اواسط روز گذشته قيمت 46 هزار تومان را براي خود ثبت شده‌ ديد كه در مقايسه با قيمت 40 هزار و 750 توماني روز شنبه، نشان از رشدي 6 هزار توماني داشت.

از سوی ديگر نرخ دلار آمريکا هم از نه هزارو 160 تومان گذشت و در همين حال خبر می رسد که تقريبا هيچ ملکی در تهران معامله نمی شود.

 

منبع: سايت روزآنلاين

 

 

+ کتا ; ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۱/٢٩
comment نظرات ()