آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

 

شهربازی هسته ای

ابراهيم نبوي
e.nabavi@roozonline.com

۲۲ فروردین ۱۳۸۵

در راستای اعلام احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران که توسط هرش گفته شد، استرا احتمال حمله به ایران را رد کرد و بوش نیز اعلام کرد که « گزارش حمله به ایران حدسی نادرست است.» اما من فکر می کنم به دلایل چندی احتمال حمله نظامی آمریکا به ایران جدی است:
اولا: به این دلیل که احمدی نژاد رئیس جمهور ایران است و این دولت قدرت درک اینکه آمریکا ممکن است به ایران حمله کند را ندارد.
دوما: به این دلیل که بوش رئیس جمهور آمریکاست و این آدم هر کار احمقانه ای را ممکن است بکند.
سوما: به خاطر اینکه اروپایی ها با حمله نظامی به ایران مخالفند و معمولا اروپایی ها با هر کاری مخالف باشند، بالاخره آمریکایی ها آنرا انجام می دهند.
چهارما: اصلاح طلبان ایرانی با جدیت تمام از حمله آمریکا به ایران می ترسند و دل شان می خواهد جلوی حمله آمریکا را بگیرند و معمولا اصلاح طلبان در حال حاضر با هر کاری مخالف باشند، آن کار انجام می شود.
پنجما: مصلحت گرایان ایرانی و هاشمی رفسنجانی با جنگ و حمله آمریکا مخالفند و دارند تلاش می کنند از طریق روشن ساختن خطرات حمله آمریکا به ایران برای مسوولان امر، جلوی تندروی های حکومت و تحریک شدن آمریکا را بگیرند، اما هر وقت مصلحت گرایان تلاش می کنند مسوولان امر را روشن کنند، مسوولان امر روشن نمی شوند و ترجیح می دهند همانطور خاموش بمانند، به همین دلیل وضعیت ادامه دارد.
ششما: ملت ایران که می تواند با مخالفت با حکومت اثبات کند که انرژی هسته ای حق مسلم اش نیست، فعلا به مهمانی دعوت شده و وقت ندارد به حکومت چنین چیزی را اعلام کند و ضمنا بخشی از مردم ایران به دو دلیل با حمله آمریکا مخالف نیستند، یکی اینکه اقلیتی از مردم ایران دوست دارند با آمریکا بجنگند و نابودش کنند و از طرف دیگر اکثریتی از مردم ایران دوست دارند آمریکا با دولت ایران بجنگد و دولت را نابود کند، بنا براین ملت ایران هم با حمله آمریکا مشکلی ندارد.
هفتما: روشنفکران ایرانی فعلا کار دارند و وقت نمی کنند به ملت و دولت بگویند که خطر حمله آمریکا تا چه حد جدی است. ضمن اینکه اصولا نمی توانند این را بگویند، چون اصولا و فعلا و تا اطلاع ثانوی هیچ چیزی نمی توانند بگویند.
هشدار: ببین داداش! قضیه کاملا جدی است، لطفا بفهمید!

پس از شانزده سال و هشت سال
بالاخره کار خودشان را کردند. من نمی فهمم چرا هر چیزی که مربوط به ایران است این همه با تاخیر رخ می دهد؟ یک مقام قضائی در سوئیس بعد از شانزده سال برای فلاحیان حکم بازداشت صادر کرد. به قول صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران لازم به یادآوری است که فلاحیان هشت سال است که در بایگانی تاریخ به سر می برد. به نظر می رسد که همین الآن احتمالا فلاحیان با اسم مستعار در یکی از شهرهای سوئیس مشغول فعالیت های ادبی و فرهنگی است و بعد از بازگشت به ایران حکم بازداشت را به دستش می دهند.

شهربازی هسته ای
به دنبال فعال شدن نقش اطفال و کودکان نابالغ و در حال رشد و نوجوانان در سیاست کشور و ضرورت دخالت کودکان در حمایت از انرژی اتمی که طبیعتا حق مسلم ماست، « شهربازی برای همیشه تعطیل شد.» یک مقام نسبتا آگاه اعلام کرد فعلا کودکان مشغول بازی های مهمتری هستند. تونل وحشت و کشتی مرگ و از این جور چیزها هم که الحمدالله در کل کشور بوفور وجود دارد.

برمی گردم، برنمی گردد، برنخواهد گشت**
سید محمد خاتمی اعلام کرد که اگر مردم بخواهند برای بازگشت لحظه ای تردید نخواهم کرد. وی توضیح نداد که چند ماه بعد از بازگشت به قدرت استعفا خواهد داد. سید محمد ابطحی مسوول واحد تکذیب و توضیح سید محمد خاتمی گفت: خاتمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نمی شود.

پنچری هواپیما زیبا نبود
هواپیمای حداد عادل که برای شرکت در اجلاس غیرمتعهدها عازم استانبول بود به دلیل ترکیدن لاستیک هواپیما به ایران بازگشت و هواپیمای مذکور در فرودگاه مهرآباد با لاستیک ترکیده بر زمین نشست. حداد عادل در یک اظهارنظر ادبی، فرهنگی، نظامی، فنی گفت: « نشستن در استانبول با چرخ های ترکیده هواپیما زیبا نبود.» وی همچنین در مورد لحظه برخاستن هواپیما اظهار داشت« عروج هواپیما از روی بستر دلنشین مهرآباد زیبا بود» وی در مورد ادامه پرواز گفت« حرکت لغزان این پرنده پولادین در لابلای ابرهای سپید در آسمان آبی رویایی ناتمام بود که با شکافی نه چندان حقیر در چرخ گردان ما را با حقیقت زشت پنچری مواجه کرد و ما با قلبی شکسته بازگشتیم.»

بزن، پاره کن، بدرران
من که فکر می کنم رئیس ستاد نیروهای مسلح احتمالا یک زمانی جزو الوار بوده است. حالا چه اصراری است! طرف که در حال تجاوز است، لااقل آدم به مافوق خودش رحم نمی کند، به جاهای دیگر خودش که باید رحم کند. درست در همین گیرودار احتمال حمله آمریکا به ایران رئیس ستاد نیروهای مسلح در حالی که فریادی از سر شوق و لذت می کشید و در حالی که به نظر می آمد زیادی از کل ماجرا خوشش آمده است، گفت: «ایران تجهیزاتی دارد که دشمنان نام آنرا نشنیده اند و در صورت شنیدن هم باور نمی کنند.» در پی همین تحریک به تجاوز، رئیس جمهور م.ش.نگ. مملکت اعلام کرد: « اخبار عزت بخش هسته ای برای ملت دارم.» احمدی نژاد همچنین گفت: «فردا شب خبری اعلام می کنم که دل مردم شاد می شود.» آگاهان حدس می زنند که فردا احمدی نژاد خبر استعفایش را می خواهد اعلام کند تا مردم را عمیقا شاد کند. از طرف دیگر بعضی آگاهان حدس می زنند ممکن است خبر «غنی سازی اورانیوم به میزان سه و نیم درصد» توسط رئیس جمهور اعلام شود. ظاهرا رئیس جمهور شدیدا می ترسد که نکند آمریکایی ها از حمله به ایران منصرف شوند، به همین دلیل هر روز دو سه تا خبر توپ برای جلوگیری از انصراف آمریکا صادر می شود.


 

+ کتا ; ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۱/٢٢
comment نظرات ()