آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

 

 

احمدي نژاد در مشهد اعلام مي کند:

خبر خوش يا آغاز جنگ

آرش معتمد

۲۲ فروردین ۱۳۸۵

خبر خوش يا آغاز جنگ

خبر خوش همين روزها اعلام مي شود. کسي که مامور است اين خبر را اعلام کند کسي جز محمود احمدي نژاد نيست که ازچند روز پيش زمينه چيني لازم تبليغاتي را انجام داده است تا خبر رادر مشهد به اطلاع همگان برساند. جائي که به گفته رئيس جمهور اسلامي "مرکزتحولات جهان" است و حالا بايد با اعلام دستيابي جمهوري اسلامي به سلاح اتمي به محلي تبديل شود که خبر جنگ رسمي با جهان از آن به گوش برسد.

زمينه چيني تبليغاتي از اوايل اين هفته شروع شد: "دو سه روز ديگر صبر كنيد، چون خبرهاي بسيار خوبي در مورد فعاليت‌هاي هسته‌اي كشور در راه است." اين جمله، شنبه اين هفته از سوي برخي مقامات سياسي، پارلماني و هسته‌اي جمهوري اسلامي چند بار در پاسخ به سؤالات خبرنگاران مطرح شد. محمد آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي و حميد رضا آصفي سخنگوي وزارت امور خارجه از جمله مسوولاني بودند كه بر اين مطلب تاکيد کردند.

محمد آقازاده رياست سازمان انرژي اتمي جمهوري اسلامي به اعضاي مجلس شوراي اسلامي اطمينان داد كه خبرهاي خوبي در مورد فعاليت‌هاي اتمي كشور در راه است. سخناني که عينا توسط سخنگوي وزارتخارجه هم تائيد شد.

"يك مقام آگاه و مسؤول" هم که نمي خواست نامش برده شود به خبرنگار ايرانيوز همين پاسخ را داد و گفت: "تا چهارشنبه يا پنجشنبه و حداكثر جمعه همين هفته صبر كنيد، چون خبرهاي مهمي به گوش خواهد رسيد." اين مقام مسؤول در پاسخ به اين سؤال كه آيا اين خبر مهم را محمود احمدي‌نژاد در سفر به استان خراسان رضوي اعلام خواهد كرد يا خير، با لبخندي معنا دار البته سكوت نمود.

به گزارش ايلنا محمود احمدي‌‏نژاد، صبح ديروز، پيش از عزيمت به مشهد در "مراسم هفتمين سالگرد شهادت شهيد صياد شيرازي" در پاسخ به اين سئوال كه خبر خوش هسته‌‏اي كه قرار است به ملت ايران داده شود چيست، گفت: "جزييات اين خبر خوش در آينده اعلام خواهد شد."

احمدي نژاد، سپس به مشهد رفت و د راولين سخنان خود از "خبرخوش" خبر داد. به گزارش ايسنا او گفت: "به لطف الهي ايران مركز همه تحولات عالم است، مشهد مركز همه تحولات عالم است."

رييس‌‏جمهوري با بيان اينكه در طي ايامي كه هيات دولت در مشهد است، يك خبر خوش در موضوع هسته‌‏اي را اعلام خواهم كرد، تصريح كرد: "بدخواهان و دشمنان ملت ما مي‌‏دانند كه با اين هياهوها و اخم كردن‌‏ها و قيافه گرفتن‌‏ها نمي‌‏توانند مانع حركت ملت ما شوند. آنها نمي‌‏توانند ملت ايران را از حق خود محروم كنند."

سردار نجاروزير دفاع هم که همراه رئيس جمهور بود با تاكيد بر اينكه نهضت هسته‌ اي ادامه مي‌يابد و عقب‌نشيني وجود ندارد، گفت: " خبرهاي خوش هسته‌ اي به موقع اعلام مي‌شود. قدري صبر كنيد. با حضور ميليوني ملت ما در 22 بهمن و ديگر موارد روشن است كه آنها منتظر خبرهاي خوب هستند. استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي حقي است كه امكان گذشتن از آن وجود ندارد. ملت ما با تلاش و مجاهدت به اين فن‌آوري رسيده و اين يك پيروزي است . خبر خوش هم به موقع اعلام مي‌شود. شما قدري تامل كنيد."

خبر خوش چيست؟

اين دومين باراست که احمدي نژاد قصد اعلام "خبر خوش" را دارد. در اسفندماه سال گذشته هم او "سرزده" براي بازديد به تاسيسات نظنز رفت. عکس هاي ورود و بازديد او توسط خبرگزاري هاي داخلي منتشر و اندکي بعد متوقف شد. احمد شيرزاد، نماينده مجلس ششم، روز بعد در مطلبي که وبلاگ خود نوشت خبرداد که سفر احمدي نژاد براي اعلام دستيابي جمهوري اسلامي به سلاح هسته اي بوده است. به نوشته او به مسئولان و دانشمندان اتمي ايران دستور داده شده بود که تا آنروز پروسه غني سازي اورانيوم رابه نتيجه برسانند، اما آنها موفق به اجراي اين دستور نشدند.

سايت بازتاب هم اندکي بعد و در آستانه ارسال پرونده هسته اي ايران به شوراي امنيت اين خبر را تائيد کرد. اين سايت که گرداننده آن يعني سردار محسن رضائي، فرمانده اسبق سپاه پاسداران، از مقامات کليدي جمهوري اسلامي است، نوشت: " در توضيح علت تعجيل كم‌سابقه و تحركات پرشتاب نماينده آمريكا در سازمان ملل تحليلي وجود دارد كه عنصر زمان در آن اهميت فوق‌العاده‌اي دارد. آنان نگرانند جمهوري اسلامي به فناوري چرخه سوخت اتمي دست پيدا كند. آنان از اين بيم دارند كه كارشناسان هسته‌اي كشورمان، در فرصت دو ماهه بتوانند تعداد 164 سانتريفيوژ را با هم آزمايش كنند و حلقه فناوري چرخه سوخت را كامل كنند. البته اين با رسيدن به چرخه سوخت كه در آن هزاران دستگاه سانتريفيوژ بايد در كنار هم مورد استفاده قرار گيرد، متفاوت است."

جک استراو، وزير خارجه انگلستان هم در آخرين مصاحبه خود با بي بي سي اطلاعاتي د رمورد پرونده هسته اي جمهوري اسلامي داد که در واقع مکمل خبر بازتاب بود. او گفت: "ايران تمرين مي کند، نه تحقيق. نخست کار را با چندسا نتريفوژ آغاز مي کنيد ووقتي شيوه کا رموفقيت آميز را ياد گرفتيد، تعداد بيشتري مي سازيد."

برخي اخبارحاکي است که جمهوري اسلامي قصد اعلام رسيدن به اين مرحله را دارد. يك نماينده مجلس در گفت و گو با ايرانيوز گفت: "رييس جمهور ظرف دو سه روز آينده دستيابي ايران به غني‌سازي اورانيوم به ميزان 5/3 درصد را اعلام خواهد كرد. در اين صورت جمهوري اسلامي ايران نياز به اقدامات ديگر ندارد و عملاً عضو باشگاه اتمي جهان خواهيم شد." نماينده ديگري نيز با تاييد اين مطلب اعلام كرد خبر دستيابي ايران به غني‌سازي اورانيوم به ميزان 5/3 درصد به زودي توسط رييس جمهور اعلام مي شود. پرويز سروري نماينده تهران نيز شنيده هاي خود را ورود ايران به باشگاه اتمي اعلام كرد: "ما هم اخباري شنيده‌ايم مبني بر اين كه ايران چرخه هسته‌اي خود را تكميل كرده و به طور خودكار وارد باشگاه اتمي شده است."

اعلام جنگ

ناظران سياسي که از نزديک تحولات منطقه و پرونده هسته اي ايران را دنبال مي کنند، معتقدند که اعلام دستيابي جمهوري اسلامي يه سلاح هسته اي عملا معنائي جز اعلام جنگ نخواهد داشت. ارسال پرونده هسته اين ايران به شوراي امنيت سازمان ملل متحد به ويژه بر اساس اين استدلال بود که جمهوري اسلامي در 18 سال گذشته مخفي کاري کرده و برغم اظهارات رسمي مقامات خود، در عمل در حال دستيابي به سلاح اتمي بوده است.

به گفته ناظران سياسي، از سرگيري غني سازي، سخنان تهديد آميز احمدي نژاد، آزمايش موشک هاي دور برد و زير دريايي در نخستين روزهاي سال جديد، مقدمات اعلام دستيابي به سلاح اتمي بوده است. امري که جهان را مجاب خواهد کرد سخنان مکرر مقامات آمريکائي واروپائي در باره خطر جمهوري اسلامي واقعيت دارد. و به اين ترتيب آمريکا زمينه مساعد براي اقدام نظامي عليه ايران را فراهم خواهد ديد. اقدامي که اخبار متعدد نشان مي دهد، آمريکا در مقياس بي سابقه اي براي عملي کردن آماده شده است.

 


 

من اين روز ها اخبار را نمی فهمم. معنی تهديد را هم نمی فهمم. اينکه بعضی ها می گويند جای نگرانی نيست را هم نمی فهمم. گاهی مغزم خالی خالی می شود. فقط نمی دانم چرا دلم خيلی می سوزد.

 

 


 

+ کتا ; ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۱/٢٢
comment نظرات ()