آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

ميان پرده بين ثانيه ها

 

امروز خبر های زيادی بود. نمی دانم خبر ها زياد بود يا به نظر من زياد آمد...

صف آرايی جنگجويان را که نديده بگيريم....

اول از همه گزارش جلسه ی مجلس که طرح دولت برای اختصاص بودجه ی يک ميلياردی به هر نماينده به درگيری فيزيکی (!!) کشيده و در نهايت، طرح با اختلاف يک رای،(!!) به تصويب نرسيده. 

دوم پيشنهاد فرا خواندن رئيس جمهور به مجلس برای ادای توضيح.

سوم موضوع سخنرانی ويژه ی جک استراو که امروز عصر درباره ی ايران و خطاب به مردم ايران است.( که اين ها نشانه های خوبی نيست.)

بعد گذرم افتاد به وبلاگ اميرانه و از آنجا هم به وبلاگ احمد شيرزاد که درباره ی کلمه ی اشمئزاز نوشته بود که حق مسلم ماست !  

اما ميان اين خبر ها ، خبر سفر دوستی اين پنج جوان ايرانی به سازمان ملل از بقيه ی اخبار بيشتر به دلم چسبيد. با خودم فکر کردم که نمی شد اين تحکيم وحدتی ها هم به جای مجلس سنای آمريکا جای بهتری را برای درددل انتخاب می کردند؟


فرزندان محمد مختاری و ناصرزرافشان در ميان آن ها هستند

سفر دوستی پنج جوان ايرانی به سازمان ملل

۲۲ اسفند ۱۳۸۴

5 جوان ايرانی در دهم آوريل [ 21 فروردين] از گوتنبرگ سوئد به نیویورک می روند تا مطابق برنامه تنظيم شده دو روز بعد با مسئولان بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد و جان الیاسون، رئیس نوبتی مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کنند و آرزوها و رنج های جوانان ایرانی را به گوش مردم دنیا برسانند.

اين 5 دانشجوی ایرانی عبارتند از زويا دختر ناصرزرافشان وکيل زندانی، سهراب مختاری فرزند محمد مختاری قربانی قتل های زنجيره ای ، بهمن عبداللهی فرزند يک زندانی اعدام شده سياسی و مارال توحيدی و سمين صادقی دانشجويان ايرانی در دانشگاه های سوئد. که سفر آنان با همکاری نهادهای اجتماعی و فرهنگی مقيم سوئد و اروپا سامان داده شده و اين پنج تن در جریان یک کنسرت پاپ که سال گذشته برای حمایت از صلح و دوستی و حقوق بشر اجرا شد، از میان دهها داوطلب به قید قرعه انتخاب شدند که برای جلب حمایت دنیا از آزادی دکتر ناصر زرافشان و اکبر گنجی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران تلاش کنند.

1. زویا زرافشان،دانشجوی دانشگاه برلین، فرزند دکتر ناصر زرافشان، وکیل مدافع سرشناس ایرانی که اکنون 5 سال است به خاطر اطلاع از جزئیات قتل هایی، که به صورت زنجیره ای توسط ماموران وزارت اطلاعات انجام، سپس رسما به آن اعتراف شد، در زندان بسر می برد.
2. سهراب مختاری، دانشجوی دانشگاه برلین، آلمان، فرزند محمد مختاری، نویسنده نامدار ایرانی که در سال 1998 در جریان قتل های زنجیره ای توسط ماموران وزارت اطلاعات ترور شد.
3. بهمن عبداللهی، دانشجوی ممتاز دانشگاه استکهلم، سوئد، فرزند بهزاد عبداللهی زندانی سیاسی که در سال 1988، به همراه هزاران زندانی دیگر، بدون محاکمه و مخفیانه اعدام شد.
4. مارال توحیدی، دانشجوی دانشگاه در اوپسالا، سوئد
5. سمین صادقی، دانشجوی دانشگاه در لین شوپینگ، سوئد

به سازمان ملل می روند تا از اين طریق حمايت انسان های صلح دوست و آزادی خواه دنيا را، برای آزادی همه زندانیان سیاسی و رعايت حقوق بشر در ايران، جلب نمايند.

سفر پنج ايرانی بنا به نوشته ها سفر دوستی و صلح است.

نوشته شده است : اکثریت بزرگ جوانان ایرانی از نفرت داشتن از یک دیگر متنفرند و دوست داشتن را دوست دارند. آنها از پیروان هیچ یک از دین ها نفرت ندارند و با تقسیم دنیا به "مسلمانان" و "ضد مسلمان ها" عمیقا بیگانه اند. برای نسل جوان تحقیر دیگر ملت ها، نژادها و دین ها، و یا دامن زدن به ترس از آنان مثل تروریسم، جنگ و نسل کشی هولناک است.
آرزوی نسل جوان این است که همه مردمان روی کره زمین امکان داشته باشند از زیبایی زندگی بیشتر لذت ببرند، گرسنگی و مرض در همه جای دنیا کمتر شود و لبخند عشق و شادی روی لبان دختران و پسران در همه جای دنیا فراوان تر شود.

جوانان اعلام داشته اند اکنون بیش از 60 سال است که جنگ جهانی جهان ما را ترک کرده، بسیار خوشحالیم و این موهبت بزرگ را محصول وجود سازمان ملل متحد می بینیم. به پاس همین خدمت بزرگ به بشریت است که جوانان به سازمان ملل متحد می روند، تا نگرانی ها، آرزوها و قبل از همه اعتراض خود به نقض حقوق بشر در ایران را با آن در میان بگذارند.

منبع:‌سايت روز

 

 

 

 


 

+ کتا ; ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/۱٢/٢٢
comment نظرات ()