آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

 

بخوانيد                بخوانيد                      بخوانيد

 

لغو مذاکرات، آغاز غني سازي،و انتشار يک گزارش:

آرايش جنگي ايران و آمريکا

آرش معتمد

۲۵ بهمن ۱۳۸۴

آرايش جنگي ايران و آمريکا

تندروها که فضا را در دوسو در اختيار دارند، به سرعت حوادث رابه سوي در گيري مي برند. درتهران غني سازي در نطنز از سر گرفته شد، مذاکرات باروسيه معلق گرديد و در جهان، اخبار حمله نظامي به ايران گسترش بي سابقه اي يافت و اخبار وگزارش ها ي متعددي در باره آرايش جنگي طرفين منتشر شد.

جمهوري اسلامي که راه پيمائي سازمان يافته 22 بهمن را رفراندوم هسته اي" ناميده بود، بلافاصله دو طرح ضربتي را به اجرا در آورد. خبرگزاري انگليسي رويترز و سايت فارسي بي بي سي که در تهران گرفتار فليترينگ است، به نقل از منابع ديپلماتيكي كه نامي از آنها به ميان نياوردند، گزارش دادند: "ايران، برخي فعاليت‌‏هاي غني‌‏سازي اورانيوم در نطنز را از سر گرفته اند. يك ديپلمات در وين گفت: از منابع معتبر شنيده‌‏ايم ايران فعاليت غني‌‏سازي اورانيوم را از سرگرفته است. اين فرايند شامل تزريق گاز هگزا فلوريد اورانيوم [UF6 ] به دستگاه‌‏هاي سانتريفيوژ است."

اين خبر، ساعتي بعد توسط خبرگزاري فارس- وابسته به جناح محافظه کار- تائيد شد: "يك منبع مطلع، از آغاز تزريق گاز يو.اف.6 به تعداد محدودي از دستگاه‌هاي سانتريفوژ در تأسيسات هسته‌اي نطنز خبر داد. اين منبع مطلع در گفت و گو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس اظهار كرد: در گام اول لغو تعليق‌هاي داوطلبانه فعاليت‌هاي هسته‌اي از سوي ايران، با حضور بازسان و كارشناسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، تأسيسات اتمي نطنز فك پملپ شد و در پي آن به تعداد محدودي دستگاه سانتريفوژ گاز يو.اف.6 تزريق گرديد. اين در حالي است كه به دنبال توافق اكتبر 2003 تعداد 164 دستگاه سانتريفوژ در تأسيسات نطنز پلمپ شده بود كه انتظار مي‌رود طي مدت معيني اين تعداد دستگاه فعال گردد تا تزريق گاز به آنها انجام شود."

در همين حال خبرگزاري آسوشيتدپرس در گزارش مربوط به ورود بازرسان آژانس براي ارزيابي كنترل مراكز هسته‌‌اي به ايران اطلاعات تازه اي در اين زمينه منتشر کرد: "اكثر تجهيزات نظارتي و مهر‌ و موم‌ها از زماني كه ايران بطور رسمي اعلام كرده فعاليت‌هاي محدود هسته‌اي را از سر خواهد گرفت از سوي ايران برداشته شده است. بدون وجود مهر‌ و موم‌ها و با وجود تصميم اخير ايران مبني بر عدم صدور مجوز لازم براي انجام تحقيقات و بازرسي‌هاي سرزده در اين كشور، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي نظارت بر فعاليت‌هاي غني‌سازي تهران از وسايل اندكي برخوردار است. اين در حالي است پيش از اين يكي از ديپلمات‌‌هايي كه نامش فاش نشد، گزارش داده بود كه برخي از قفل‌ها و دوربين‌ها در چند روز گذشته از مراكز هسته‌‌اي ايران برداشته شده‌اند. وي ادعا كرده بود كه اين اقدام بدون نظارت بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي انجام شده است. در عين حال برخي از ديپلمات‌ها نيز امروز گفتند تازماني كه بازرسان وارد مراكز هسته‌اي نشوند،‌ تهران نيز دست به كاري نمي‌زند."

لغو مذاکرات مسکو

دومين اقدام تهران، لغو ناگهاني مذاکرات مسکو بود که طبق قرار قبلي در اين هفته بايد انجام مي شد. رئيس هئيت ايراني مذاکره کننده يعني جواد وعيدي هم ابراز اميدواري کرده بود که مذاکرات به نتيجه برسد.

ديروز و در فاصله سه روز به مذاکرات، خبرگزاري مهر - وابسته به جناح راست مذهبي- اعلام کرد: "يك منبع آگاه از لغو دور دوم مذاكرات ايران و روسيه كه قرار بود ٢٧ بهمن برگزار شود، خبر داد: اين مذاكرات قرار بود در مسكو برگزار شود و طي آن شرايط غني سازي موقت ايران در خاك روسيه مورد بررسي قرار گيرد. در وضع کنوني اين مذاکرات ديگر موضوعيت ندارد."

سايت بازتاب متعلق به محسن رضائي فرمانده اسبق سپاه پاسداران هم طرح مذاکره با روسيه را "لندني" خواند و آن را ابتکار سيروس ناصري عضو ارشد گروه سابق مذاکره کننده دانست که توسط محافظه کاران به "خيانت" متهم شده است.

به دنبال اعلام اين خبر، اعضاي مجلس شورا ي اسلامي دلايل لغو مذاکرات را اعلام کردند و گفتند:" ايران قطعا زير بار طرح روسيه نخواهد رفت." حميد رضا حاجي بابايي، عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي به خبرگزاري ايرنا گفت: "جمهوري اسلامي ايران قطعا زير بار طرح روسيه براي غني‌سازي اورانيوم در خاك اين كشور نخواهد رفت".

غلامعلي حداد عادل، رييس مجلس شوراي اسلامي هم در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص طرح روسيه اعلام کرد: " انجام غني‌سازي اورانيوم در خاك روسيه به معني متوقف كردن فعاليت‌هاي صلح آميز هسته‌اي ايران است."

  • حمله نظامي به ايران*

    جمهوري اسلامي با حذف روسيه و بلا موضوع دانستن مذاکره با اين کشور، موفق شد طرح حذف اروپا را کامل کند. امري که با رفتن سفير دانمارک از ايران، مناقشه بااروپا را وارد مرحله تازه اي مي کند و جمهوري اسلامي رامستقيما رو در روي آمريکا قر ار مي دهد.

پاسخ تند روهاي جناح مقابل به اقدامات تحريک آميز همتاهاي خود در جمهوري اسلامي، به سرعت به جانب بکار گيري گزينه نظامي در حرکت است.

روزنامه ساندي تلگراف در شماره روز يكشنبه خود به نقل از يك مشاور امنيتي آمريكائي نوشت:" وزارت دفاع آمريكا براي حمله‌اي كوبنده و برق‌آسا به هدفهاي حساس در خاك ايران آماده مي‌شود. در اين حمله احتمالي، آمريكا از بمب هاي سنگين ولي هوشمند كه به وسيله جنگنده هاي B2 شليك مي شوند و از موشك هاي هدايت شونده كه از سكوهاي شناور زير دريائي پرتاب مي شوند، بهره مي گيرد. اين روزنامه مي‌افزايد آمريكا تصميم گرفته است از اين حمله به عنوان آخرين حربه براي بازداشتن جمهوري اسلامي از فعاليت‌هاي مشكوك هسته‌اي خود بهره گيرد."

به نوشته ساندي تلگراف: " استراتژيست‌هاي پنتاگون، وزارت دفاع آمريكا، سرگرم طراحي نقشه‌هائي هستند تا اگر مشكل هسته‌اي جمهوري اسلامي از راه ديپلماتيك حل نشود، تاسيسات هسته‌اي ايران را از راه هوا بمباران و با ياري زيردريائي‌ها، موشك‌باران كنند."

ساندي تلگراف از قول يك مشاور بلندپايه پنتاگون مي‌نويسد طراحي نقشه‌هاي يادشده يك گام فراتر از ارزيابي‌هاي معمول براي واكنش نظامي و اضطراري آمريكا به مسائل بغرنج و لاينحل است. در حمله احتمالي به جمهوري اسلامي بمب‌افكن‌هاي آمريكائي از نوع B2 كه هركدام نزديك به ٢٠ تن بمب‌هاي دقيق و هوشمند از جمله بمب‌هاي پناهگاه كوب مسلح هستند، تاسيسات هسته‌اي جمهوري اسلامي را در هم خواهند كوبيد. اين هواپيماها از ايالت ميزوري به سوي ايران پرواز مي‌كنند و در ميان راه بنزين‌گيري خواهندكرد.

ساندي تلگراف يادآوري مي‌كند كه حكومت ايران تاسيسات اتمي خود را در نقاطي پراكنده و گاه در پناهگاه‌هاي زيرزميني احداث كرده است اما طراحان پنتاگون معتقدهستند كه با حمله‌هاي برق‌آسا و كوبنده جلوي فعاليت‌هاي هسته‌اي در ايران را مي‌توانند بگيرند.

سايت خبري روزنامه اعتماد ملي به نقل از روزنامه گاردين گزارش ديگري رادر اين باره منتشر کرد: "حمله ناگهاني اسراييل يا آمريكا به تأسيسات هسته اي ايران مي‌تواند علاوه بر تبعات نظامي، تلفات غيرنظامي زيادي به بار آورد".

اين روزنامه با اشاره به گزارش منتشر شده توسط گروه تحقيق آكسفورد به سرپرستي پل راجرز و با عنوان "ايران: عواقب يك جنگ" مي نويسد: "مردم عراق سه هفته فرصت داشتند تا از مكانهاي حساس و محتمل براي بمباران بگريزند اما در صورت حمله بي مقدمه عليه تأسيسات هسته اي ايران كه همگي در مكانهاي پرجمعيت هم واقع شده اند، تلفات غيرنظامي بسيار بالا خواهد بود".

در اين گزارش آمده است: "تلفات احتمالي چنين حمله اي هزاران تن وتلفات غيرنظاميان بالغ بر صدها نفرخواهد بود زيرا اين تأسيسات بيشتر در مكانهاي شهري واقع شده اند. اگر ايران هم عمليات تلافي جويانه اي را در پيش بگيرد، اين تلفات افزايش خواهد يافت".

پل راجرز در عين حال مي افزايد:"چنين تهاجمي قطعا يك رويارويي طولاني مدت و پيچيده را رقم خواهد زد و به همين جهت بايد از رويارويي پرهيز شود و از آلترناتيوهاي ديگري استفاده شود."

در بخش ديگري از اين گزارش آمده است: "آمريكا احتمالا مجبور مي شود براي انجام اين عمليات، انگليس را هم وارد معركه كند زيرا نيروي هوايي آمريكا به پايگاههاي هوايي انگليس نياز خواهد داشت. از اهداف احتمالي آمريكا در ايران مي توان به شركت كالاي الكتريك، راكتور تحقيقاتي تهران، تأسيسات هسته اي نطنز و اصفهان نيز اشاره كرد".

راجرز در عين حال مي افزايد: "نيروگاه هسته اي بوشهر نيز از همين اهداف است و هدف خطرناكي هم هست زيرا با حمله با اين نيروگاه، مشكلات جدي در خصوص تشعشع مواد هسته اي به مناطق اطراف نيز پيش مي آيد. اين مواد راديو اكتيو ممكن است در سواحل خليج فارس و حتي سواحل كويت، عربستان سعودي، بحرين، قطرو امارات متحده عربي نيز پخش شود". در اين گزارش همچنين آمده است: "حملات احتمالي به طور همزمان انجام خواهند گرفت".

راجرز تاکيد مي کند: "ايران هم مي تواند با اين حملات مقابله كند. راههاي احتمالي مورد نظر ايران از اين قرارند:
خروج از NPT و توسعه فعاليت هاي تسليحاتي
ترغيب حزب الله به انجام عملات تلافي جويانه عليه اسراييل
بستن تنگه هرمز كه يكي از راههاي اصلي انتقال نفت از منطقه خليج فارس است
فرستادن گروههاي شبه نظامي به كويت، عربستان سعودي و امارات متحده عربي
افزايش ارتباطات با گروههاي مسلح عراقي"

پل راجرز معتقد است: "چنين حمله اي به سود القاعده خواهد بود چون احساسات ضد آمريكايي را در منطقه افزايش مي دهد".

دو تلويزيون پربيننده و خبري آلمان،[ARD- ZDF] هم روز گذشته گزارش هائي را منتشر کردند که بر اساس آن استراتژيست هاي بخش تدارکات نظامي امريکا، طرح نهائي پشتيباني از حمله هوائي به ايران را دراختيار وزارت دفاع امريکا گذاشته اند.
در اين گزارش اهداف مورد نظر براي بمباران، ارزيابي کاربرد سريع تسليحات و توان نيروهاي پشتيباني کننده اين حمله مشخص شده است. بمباران با بمب‌‏افكن‌‏هاي B2 صورت خواهد گرفت که قادر به حمل بمب‌‏هاي bunker busting bomb اند.

همزمان با تلويزيون هاي آلمان، نشريه "ساندي‌‏تلگراف" نيز گزارش داد، که طرح مذكور به دفتر "دونالد رامسفلد" وزير دفاع آمريكا تسليم شده است تا در صورت قطع اميد از هر گونه راه حل سياسي، از اين طرح براي اجراي گزينه نظامي استفاده شود. يك مشاور بلندپايه پنتاگون به ساندي تلگراف گفته است، تسليم اين طرح به دفتر وزير دفاع امريکا به منزله ارزيابي احتمال اقدام نظامي است.

اين نشريه ادعا کرد که فاش شدن جزئيات بيشتري از تلاش هاي ايران براي دستيابي به سلاح اتمي و سخنراني هاي تهديد آميز احمدي نژاد واشنگتن را مصمم تر به انتخاب گزينه نظامي در برابر ايران کرد.

مقامات رسمي جمهوري اسلامي هم به تهديدات مکرر حمله نظامي پاسخ دادند. حاجي بابايي عضو مجلس شوراي اسلامي گفت: "بحث حمله نظامي منتفي است. آمريكا همه قدرت نظامي‌اش ۱۸۰هزار نيروي پياده است و بيش از اين قدرت پياده ندارد كه آن هم در عراق در گل فرو رفته است."

سردار سرلشكر سيديحيي رحيم‌صفوي، فرمانده سپاه پاسداران نيز هرگونه حمله نظامي به ايران را احمقانه دانست و تصريح كرد: "ما بايد با تمام توان و قدرت و ايستادگي و تدبير در برابر آن‌ها بايستيم. "

امکانات جمهوري اسلامي

روزنامه بوستون گلوب نيز از تدارکات، و امکانات جمهوري اسلامي براي روياروئي با امريکا گزارشي منتشر کرد: "بر اساس ارزيابي جديد اطلاعاتي و نظامي کارشناسان امريکا، ايران قادر است در صورتي که تاسيسات هسته‌اي‌اش مورد حمله نظامي قرار گيرد، با استفاده از موشک هاي دور برد هر يگان هاي ويژه [ کماندوهاي مخفي] واکنش نشان دهد. ايران قادر است از گروه هاي متحد خود که در سراسر جهان پخش شده اند نيز استفاده کند. در ارزيابي هاي نظامي و اطلاعاتي امريکاييان ايران امروز مطمئن تر و مدعي تر از ايران اوايل انقلاب 1979 است و اين کشور مي تواند انتقام سختي در منطقه و حتي در داخل ايالات متحده ـ در صورتي که تاسيسات هسته‌اي‌اش مورد حمله قرار بگيرند ـ از امريکايي ها بگيرد. طبق برآوردهاي نيروهاي اطلاعاتي امريکا، ارتش ايران 800 هزار پرسنل دارد. سازمان سيا نيز به اين نتيجه رسيده است که ايران به طور پيوسته قدرت نظامي خود را افزايش مي دهد که اين شامل تهديد کشتيراني جهان نيز است ولي همين سازمان امريکايي اعلام کرده است بزرگترين خطري که غرب از ناحيه ايران احساس مي کند" تاکتيک هاي نظامي و سلاح هاي غير متعارف" است. جان دي نگرو پونته، رئيس جديدي که جورج بوش براي هدايت نيروهاي امنيتي امريکا منصوب کرده است، بر اساس گزارش ساليانه‌اي که محصول مشترک آژانس هاي جاسوس امريکا است، يک ماه پيش به کنگره امريکا اعلام کرد ايران قادر است در صورت رويارويي نظامي درگيري بسيار وسيعي را ايجاد کند".

به نوشته روزنامه بوستون گلوب" موشک هاي جديد دوربرد شهاب 3 که قابليت حمله به اسرائيل و حتي اطراف را اروپا دارد يک نگراني جدي براي ايالات متحده و متحدانش است". بر اساس گزارش اخير پنتاگون"ايران حداقل 20 سکوي موشک انداز دارد که به طور مداوم در کشور حرکت مي کند تا محل آنها شناسايي نشود. پنتاگون همچنين در گزارش يک ماه پيش خود اعلام کرده ايران برنامه توسعه موشکي وسيعي دارد و از کشورهاي روسيه، چين و کره شمالي در اين راستا کمک مي گيرد."

بوستون گلوب در ادامه گزارش خود از قول نگروپونته آورده است: "به نظر مي رسد نيروهاي ايراني و اعضاي سپاه که در سطح گسترده اي در عراق حضور دارند قادر هستند با کمک شيعيان در اين کشور قيام بپا کنند و يا با شبه نظاميان عراقي متحد شوند و مستقيما نيروهاي امريکايي را مورد هدف قرار دهند. ...مقتدي صدر در ديدار ماه گذشته خود از تهران به مقامات ايران وعده داده است که در صورتي که ايران مورد حمله امريکايي ها قرار بگيرد، از تهران پشتيباني خواهد کرد. نيروهاي نظامي الصدر پيش از اين درگيري هاي گسترده اي را با نيروهاي امريکايي تجربه کرده اند. مقامات اطلاعاتي امريکا همچنين کنترل موقت تنگه هرمز توسط ايران را با استفاده از قايق هاي نظامي و موشک هاي دريايي و ايجاد بحران نفتي در جهان را يکي ديگر از نگراني هاي خود عنوان کرده اند".

نگروپونته همچنين گزارشي در مورد حمايت تهران از گروه هاي طرفدار خود در سطح منطقه، نظير حزب الله لبنان به کنگره امريکا داده است. به نوشته مطبوعات غربي در اين گزارش از جمله آمده است: "اين گروه ها مي توانند منافع امريکا را در سطح جهان را مورد حمله قرار دهند. آنها انواع مختلفي از آدم ها را دارند که حاضر هستند خود را شهيد کنند".


نقل از سايت روزآنلاين

 

+ کتا ; ۱٠:٠٦ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/٢٥
comment نظرات ()