آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

 

امروز اول، اخبار ِ اينجوری:

 

نظرسنجی های متعدد درباره حمله به ایران

امریکائی ها به گزینه نظامی می اندیشند

وحید ثابتیان - سايت روز

۱۶ بهمن ۱۳۸۴

شبکه تلویزیونی فاکس اعلام کرد 60 درصد از جمهوری خواهان، 41 درصد از نمایندگان مستقل و36 درصد از دموکرات ها از حمله هوایی وزمینی به ایران به منظور جلوگیری از دسترسی این کشور به توسعه اتمی حمایت می کنند. برخی از محافل آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند که پرزیدنت بوش به گزینه حمله به ایران می اندیشد.

اگر چه هیچ نشانه ای براینکه ایران به بمب اتمی دسترسی دارد در دست نیست اما دولت ایالات متحده می کوشد این بار برخلاف ماجرای عراق، تنها تمایل ایران برای دسترسی به بمب اتمی را برجسته سازد تا مورد سرزنش متحدان وافکار عمومی کشورش قرار نگیرد. نظر سنجی دیگری که توسط یکی از وب سایت های امریکایی از سربازان امریکایی در عراق منتشر شده است اعلام می کند که بیش از 50 درصد از سربازان آمریکایی که درعراق شرکت دارند اعلام کرده اند حاضرند اگر جنگی با ایران صورت بگیرد به این کشورحمله کنند. پائول رابرت تحلیلگر یکی ازروزنامه های آمریکایی می نویسد مردم آمریکا به زودی در برابر یک تصمیم مهم دیگر قرار خواهند گرفت. رابرت در مقاله ای می نویسد اگر ایالات متحده برای حمله نظامی به ایران نیروی نظامی کافی در اختیار ندارد.

این درحالی است که براساس منابع منتشره از سوی پنتاگون که توسط آسوشیتدپرس گزارش شده است(24 ژانویه) ، اشاره می کند به اینکه امریکا توانایی حفظ آرایش نظامی خود را برای بلند مدت درعراق در مقابله با ناآرامی ها و شورش های سنی ها نخواهد داشت.

نظر سنجی دیگری که لس انجلس تایمز/بلومبرگ آن را به انجام رسانده است، می گوید 57 درصد کسانی که موافق مداخله نظامی امریکا در ایران هستند معتقدند ایران به سمت ساخت بمب اتمی می رود.

این نظرسنجی همچنان آشکار می کند که هرکشوری که بتواند مواد لازم برای انرژی اتمی را فراهم وتولید کند بنابراین با اندکی تجهیزات ودانش بیشتر قادر خواهد بود بمب اتمی نیز تولید کند. بنابراین حتی ایران اگر تحت قرارداد "ان. پی. تی" هم به انرژی هسته دست یابد، احتمال دستیابی به بمب اتمی بسیار زیاد است. در چنین وضعیتی است که در نظر سنجی یاد شده 57 درصد خواستار مداخله نظامی در ایران شده اند ویا حداقل مخالفتی با آن نداشته اند.

این درحالی است که فایننشال تایمز نوشت سخنان سالانه بوش در خصوص اینکه ایرانی ها توسط گروه معدودی به گروگان گرفته شده اند که کشور را منزوی کرده اند ومردم را تحت فشار گذاشته اند، به روشنی و وضوح از تمایل وی برای تغییر رژیم در ایران خبر می دهد. او تندترین سخنان را درمورد ایران بیان کرد.

فایننشنال تایمز می نویسد، برای اینکه صدای بوش به مردم ایران برسد صدای آمریکا فایل صوتی وترجمه ان را به زبان فارسی را پخش کرد. اگرچه پرزیدنت بوش درخبری که رویتر ان را پخش کرد براندازی دولت تهران را رد کرد. بوش گفت چیزی که من می گویم این است که ما از موقعیت مردم ایران آگاه هستیم وتشخیص می دهیم که ازادی موضوعی جهانی است وامیدواریم که روزی آنها در موقعیتی قرار بگیرند تا بتوانند دموکراسی را با منطبق کردن با سنت وعرف ایرانی به دست بیاورند.

ناتان براون از اتاق فکری کارنگی می گوید لحن بوش آشکارا سخن از تغییر رژیم می داد.ناتان می گوید که امریکا واروپا برنامه "صنعت دموکراسی" را به پایان رسانده اند که به کشورهای درحال گذار کمک می کند به سوی دموکراسی حرکت کنند، اما آمریکا آشکار اظهار می دارد نقشه ای که برای ایران درسر دارد تغییر رژیم است. منبعی که نخواسته به تایمز نامش را فاش کند نیز گفته است که آمریکا گزینه های مختلف با ایران را اندک اندک بخشی به خاطر کینه ودشمنی ورزی رییس جمهوری جدید ایران محمود احمدی نژاد- از دست داده است.

رابرت می گوید، کمیته اقدام سیاسی آمریکا-اسراییل (AIPAC)، برای حفاظت از منافع اسراییل خواستار مداخله نظامی در ایران است واین موضوع را به سیاستمداران آمریکایی که بسیار تحت نفوذ چنین محافلی هستند، مورد تاکید قرار می دهند.

یکی ازبهانه هایی که برای این خواست وجود دارد، سخنان محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در مورد اسراییل بوده است. موضوعی که به اعتقاد این گروه برای گوش های جهان عرب جذابیت هایی دارد.

شبکه فاکس نیوز طی چند ماهه گذشته برنامه های متعددی در خصوص تحریک سیاستمداران آمریکا برای حمله به ایران تهیه کرده است. دراین برنامه ها ازدانشمندان تا ژنرال های ارتش وکسانی مانند نورث گینکریج رییس پیشین سنای آمریکا حضور دارند.

برای مثال در 26 و27 ژانویه باب بکل از حزب لیبرال دموکرات به شبکه فاکس نیوز گفت که امریکا به نوعی دارد درمورد ایران ملاحظه می کند ونورث گینگریج هم گفت که رژیم دیکتاتوری ایران به عنوان یکی از تهیه کنندگان بزرگ نفت دردنیا بسیار خطرناک است.

در 27 دسامبر 2005، استژاتژیست شناخته شده دموکرات پت کادل، گفت گه برخی از این نظرسنجی ها حتی یک شبه ساخته می شود تا به نحوی برای حمله به ایران آتش لازم را تهیه کند.

یکی از دلایلی که برخی از سیاستمداران بانفوذ آمریکایی برای حمله به ایران روی ان تاکید می کنند؛ این است که امریکا عراق را به شیعیانی سپرد که اتحاد نزدیکی با ایران دارند ورابطه نزدیکی نیز با حزب الله لبنان به عنوان قوی ترین نیروهای نظامی در لبنان دارند ویا حماس در فلسطین. اگرچه به نظر انان حمله به ایران از حمله به عراق بسیار ریسکی تر خواهد بود.

 

 

+ کتا ; ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۱۱/۱٦
comment نظرات ()