آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

.

+ کتا ; ٥:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۳/٢۸
comment نظرات ()

سیزده سه نود و سه

سیزده سه نود و سه

دیروز طوفان شد. همان طوفانی که گفتند در تهران سابقه نداشته و سرعتش صد و ده کیلومتر در ساعت بوده.
از نگاه ما اینطور بود که هوای مقابل پنجره یکهو زرد و بعد قهوه‌ای شد. ملت توی بی‌بی‌سی خیلی شاعرانه می‌گفتند آسمان سرخ شد اما از این سرخی ما چیزی ندیدیم. از دید ما قهوه‌ای بود. تیره و تار. بعد باد، پشتِ باد بود که می‌وزید و بادِ شدید، روی آهن‌های پشت‌بام ما که شیروانی است، سر و صدای زیادی ایجاد می‌کرد. در نهایت هم آهن‌های مشبک و کلاهک دودکش‌های واحدهای غربی را همراه یک تکه از سایبان لبه پشت بام، از جا کند و از ارتفاع شش طبقه، با سر و صدای زیادی انداخت توی کوچه. سر راه هم خورد به شیشه پنجره راه پله و جداره خارجی شیشه دو جداره را شکاند. اکنون ما باید خدا را شاکر باشیم که توی سر آدمی نخورد یا اینکه روی اتومبیلی نیافتاد.
در خبرها گفتند که پنج نفرکشته و چهل و پنچ نفر مجروح به جا گذاشته. خود من هم چهل و ششمین مجروحش. چون وقتی در طوفان رفتم که درِ گلخانه را ببندم که هی شرق شرق به هم نخورد، دستم خراشیده شد. حالا حمید ناراحت است که چرا سرِ دودکش ساختمانش کنده شده. به ناظری که آن موقع سرساختمان بوده و درست نظارت نکرده و ندیده که آجرهای ته آن دودکش توی هم هشتی‌گیر نشده اند، بد و بیراه می‌گوید و معتقد است که آبرویش رفته.


خلاصه که الان فردای آن طوفان بزرگ است. هوا کمی تا حدودی ابری و خنک است. گفته‌اند امروز و فردا هم باز ممکن است طوفان‌های مشابه بیاید. این که من دارم توی این دفتر می‌نویسم هم علتش طوفان است. از بعد از طوفان، اینترنتمان قطع شد. یکی توی دلم می‌خواند که " به درک راه نبردیم به اکسیژن آب، برق از پولکمان رفت، که رفت..." فکر کنم منظورش این است که زندگی بدون اینترنت هم می‌تواند ادامه داشته باشد. اما خب من فکر می‌کنم با اینترنت راحت تر است. ساعت‌ها تند تر می‌گذرند و برای من اینطور است که عمر را با کیفیت دلپذیرتری حرام می‌کنم. مثل آمپولی که درد نداشته باشد. بعدش به آدم بگویند: " دیدی درد نداشت؟"

+ کتا ; ۱:۱٤ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۳/۱٥
comment نظرات ()

همهء بنفشه‌های من!


بنفشه آفریقایی روی کسی که ازش نگهداری می‌کند، تاثیر می‌گذارد. چه تاثیری؟ اول اینکه آدم را معتاد خودش می‌کند. طوری که باور نمی‌کنید اما زندگی آدم به دو بخش "قبل از آشنایی با بنفشه آفریقایی" و "بعد از آشنایی با بنفشه آفریقایی" نقسیم می‌شود و در حالیکه در بخش اول هم زنده مانده بودیم، حس می‌کنیم که دیگر اگر توی زندگی‌مان بنفشه آفریقایی نباشد، زنده نخواهیم ماند!

بار اول وقتی آمدیم توی این خانه، یعنی سال هشتاد و هفت، یکی از دوستان حمید برایم یک گلدان کوچکش را آورد. گلدان پر از گل های زیبای بنفش بود. مدتی گل داشت و بعد از اینکه گلهایش تمام شد، مدت ها گل نداد و کار من این بود که هر روز چشم بدوزم به لابه لای شاخ و برگهاش به امید اینکه غنچه‌ای ببینم اما گل نمی‌داد که نمی‌داد.

دو - سه سال به همین روال گذشت. کلی درباره نگهداریش مطالعه کردم، کلی بهش توجه کردم. کلی بهش کود مخصوص دادم... بالاخره بعد از سه سال گل داد. پر از گل شد. هی گل داد و هی پاجوش داد. یک گلدانم شد پنج گلدان.
بعد یک اشتباهی کردم که بردمشان توی گلخانه. هوای گلخانه بهشان نساخت و همه با هم خراب شدند.

بعدش مدتی بی‌بنفشه بودم و فقط یک بنفشه دارِ بی بنفشه مانده می‌تواند حال آن روزهایم را درک کند. در به در دنبال بنفشهء خوب می‌گشتم. تا اینکه در دی ماه نود و دو، عمه ام یک گلدان دیگر بهم هدیه داد. که آن هم به روال قبلی، گلهایش که تمام شد، دیگر برایم تا به امروز گل نداده.

داشتم می گفتم بنفشه آفریقایی روی کسی که ازش نگهداری می‌کند، تاثیر می‌گذارد. و پرسیدم "چه تاثیری؟" و جواب دادم" اول اینکه آدم را معتاد خودش می‌کند." اما دومش را نگفتم.
دوم هم اینکه به آدم درس صبوری می‌دهد. حالا باز با آن یکی که منتظر گلش هستم و این دو تا بنفشه تازه که دیروز خریدم، کلاس صبوری دارم. یک کلاس آرام و زیبا و مداوم.

+ کتا ; ۱٢:۳٩ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۳/۳/٧
comment نظرات ()