آنکس که نداند

بر خاک من بنویسید/ او ندانست/ و هرگز نخواست که بداند/ من هرگز نخواستم بدانم/ فقط زیستن آب را تماشا کردم/ و سکون خاک را/ من آنچه را اندیشیدم/ رها کردم ... بیژن جلالی

امید

ذهنم مشغول و دلم گرفته است. توی فکر دختر عمویم هستم. دیروز رفتیم بیمارستان دیدنش. روی تخت خوابیده در حالیکه نیمه سمت راست بدنش فلج شده، اما امید به بهبودی دارد، می‌گوید و می‌خندد. توی مغزش یک تومور است. دکترها در ابتدا گفته بودند نمی‌شود عملش کرد. چون قلبش هم با باطری کار می‌کند و بیهوشی برایش خطرساز خواهد بود. این شد که تصمیم گرفتند به روش گاما نایف درمان را انجام دهند. یعنی انگار با پرتو گاما، درون توده را نرم و آبکی می‌کنند و بعد که تویش مایع شد، به وسیله سرنگ، بیرونش می‌کشند. اواسط درمان با گاما، یکهو دچار تشنج های پیاپی شد و بعد از یکی از تشنج ها، حرکت دست و پایش را از دست داد. رفتند علت را جویا شدند، دکتر گفت، آن توده، قبل از اینکه وقتِ با سرنگ بیرون کشیدنش برسد، توی مغز ترکیده. بعد در اثر ترکیدن توده، دچار ورم مغز شد. این موضوع مربوط به فروردین امسال است. از آن موقع توی تخت افتاده. گاهی تشنج دارد، گاهی فاصله تشنج ها بیشتر است که بهتر می‌شود.

خودش امیدوار است که ورم مغز به یک وسیله ای درمان شود و دست و پایش دوباره به کار بیافتد. گفت دکتر این‌بار قرار است عمل کند.

یکی از دوستان ما که روابط خوب و محترمانه ای باهاش داریم، دوست صمیمی پزشک معالج اوست. بهش سفارشش را کردیم. دوستمان رفته توی بیمارستان، پرونده را خوانده و با دکترش صحبت کرده. بعد به من تلفن زد. گفت توموری که ایشان دارند، خوش‌خیم نیست. دکتر هم تصمیم عمل جراحی ندارد. سعی دارد با دارو، تا حدودی ورم مغز را کنترل کند. یک جوری گفت که انگار کار بیشتری ازشان بر نمی‌آید.
بعد تازه دیروز که من رفتم بیمارستان، متوجه شدم همان دارویی که برای کنترل ورم مغز بهش داده‌اند، کلیه هایش را دارد از کار می‌اندازد. برای همین آن دارو را هم قطع کرده‌اند.
دکتر به خودشان نگفته تومورشان خوش‌خیم نیست. انگار فقط به من گفته‌اند!
  این روزها دائم دارم فکر می‌کنم این حق بیمار است که بداند. و اصلاً خود بیمار باید تعیین کند که چه کسی بداند و چه کسی نداند. من هم نمی‌خواهم کلاغ سیاهی باشم که این خبر تلخ را بهشان می‌دهد. دلم نمی‌آید این همه امیدی که در چشمهای خندانش برای خوب شدن هست را ناامید کنم.
+ کتا ; ٦:٠۸ ‎ب.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢٧
comment نظرات ()

 

+ کتا ; ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۳
comment نظرات ()

این روزها


این روزها تنها کار مثبتی که انجام می‌دهم مراقبت از گلدان‌هاست. هفته‌ای دوبار آبیاری منظم. بنفشه‌های آفریقایی، توی آبشان باید مواد غذایی‌شان هم باشد. کاکتوس‌ها هم باید دو هفته یکبار داروی تقویتی‌شان را بخورند. رزها و شمعدانی ها هر روز آبیاری می‌شوند. همین!

این عکس مال حدود یک هفته پیش است

باز هم حرف بزنم؟ پنجشنبه تقاطع میرداماد و ولیعصر تصادف کردم. سپر یک تویوتا فرو رفت توی در عقب سمت راست ماشین ما. کسی که باهاش تصادف کردم نماینده مجلس بود و داشت میرفت صدا و سیما و مصاحبه زنده داشت. بنابراین نایستادیم ببینیم کی مقصر است و کی مقصر نیست. راه افتادیم رفتیم. من فقط یک شماره تلفن ازش گرفتم. بعد هم دیگر نه رفته ‌ایم دنبال تعمیر ماشین و نه هیچی. چنین آدم‌های خجسته‌ای شده‌ایم.

ما اهمچنان داریم قرص بی‌خیالی می‌خوریم. هر دویمان. فکر می‌کنم برای همین است که همه چیز انقدر قابل تحمل شده برایمان. آخرین بار همین چند هفته پیش رفتیم دکتر و دکتر گفت با این اوضاع مملکت، فعلا! صلاح نمی‌داد قرص‌هایمان را قطع کند. یک مقدار هم بهمان گفت خیالمان راحت باشد که این داروها عوارض بدی ندارند. ما هم گفتیم چشم و به خوردن داروهایمان داریم ادامه می‌دهیم.
هر چند که فکر کنم اگر با این وضع تحریم ها و گرانی و نایاب شدن دارو، بهتر بود دکتر هم قرص ها را قطع می‌کرد.

دیگر حرف خاصی ندارم. حرف هست اما به نظرم خاص نیست. گفتن ندارد. هر چند که همین‌ها که نوشتم هم گفتن نداشت. همینطوری الکی بود.

+ کتا ; ۱٢:٢۳ ‎ق.ظ ; ۱۳٩۱/۸/٢۳
comment نظرات ()